هوزینگ فیلتر کارتریج یک نگهدارنده است که داخل آن فیلترهای کاتریجی یا میکرونی قرار می‌گیرند.

هوزینگ فیلتر کارتریج

هوزینگ فیلتر کارتریج یک نگهدارنده است که داخل آن فیلترهای کاتریجی یا میکرونی قرار می‌گیرند. فیلترهای کارتریجی یک سیستم فیلتراسیون قوی هستند که معمولاً به عنوان پیش تصفیه در سیستم‌های تصفیه ممبران اسمز معکوس استفاده می‌شود. این فیلترها با قابلیت جداسازی انواع گل و لای، ذرات معلق جامد و آلودگی‌های موجود درآب باعث کاهش فشار بر روی ممبران اسمز معکوس شده و به افزایش طول عمر آن می‌انجامند. اما کارتریج فیلترها قادر به جداسازی SDI و یا کاهش کدورت آب نیستند.

هوزینگ فیلتر کارتریج چیست؟

هوزینگ فیلتر کارتریج یک محفظه‌ به شکل استوانه است که می‌تواند جنس بدنه‌ی آن از استیل، PVC و یا شیشه‌ای باشد. درون این هوزینگ‌ها یکی از انواع فیلترهای کارتریجی قرار می‌گیرد. اینکه کدام یکی از انواع فیلتر برای جایگذاری در درون آن انتخاب شود، بستگی به کاربرد و میزان دبی و فشار آب دارد. درون این هوزینگ‌ها ممکن است کارتریج، پلیت و کاغذ، پلیت و پارچه، ترکیب کندل و خاک دیامتومیت و یا فیلتر کیسه‌ای قرار بگیرد.

هوزینگ فیلتر کارتریجی پی وی سی

هوزینگ فیلتر میکرونی ساخته از پی وی سی یا پلاستیک فود گرید یکی از انواع هوزینگ‌های تک المانه است، که در صنایع مختلف بسیار مورد استفاده و توجه قرار گرفته است. بزرگترین امتیاز هوزینگ فیلتر کارتریجی PVC عدم توانایی رشد و تکثیر جلبک‌ها در ساختار آن به دلیل عدم عبور نور خورشید است که همین امر باعث استفاده از آن در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی می‌شود. از جمله کاربردهای متداول هوزینگ پی وی سی استفاده در صنعت، آب شیرین‌کن‌ها، تصفیه خانه‌ها و در سیستم‌های پکیج ساختمانی، سیستم‌های آب گرم، سیستم‌های ضد جلبک و حتی ماشین لباسشویی است.

هوزینگ فیلتر میکرونی شیشه ای

مشخص است که جنس بدنه در هوزینگ فیلتر میکرونی از شیشه‌ است. دانستن این امر ممکن است به دلیل ظرافتی که از شنیدن نام شیشه به یاد می‌آید؛ تعجب برانگیز باشد. اما در هوزینگ فیلتر میکرونی از شیشه‌های فشرده‌ی نشکن و با استحکام و مقاومت بالا استفاده می‌شود که تحمل فشار حتی تا ۵ بار را نیز دارند. از شیشه درطراحی این نوع هوزینگ استفاده شده تا میزان گرفتگی و آلودگی فیلترهای موجود در درون آن را بدون نیاز به بیرون آوردن فیلتر بتوان بررسی کرد. دبی این نوع از هوزینگ‌ها متناسب با قطر و ارتفاع تغییر می‌کند. با اینکه هوزینگ‌های شیشه‌ی نیمه صنعتی و در اندازه‌ ۲۰ اینچ موجود هستند اما بیشتر در سیستم‌های تصفیه آب آشامیدنی خانگی استفاده می‌شود. اندازه ی هوزینگ‌های شیشه‌ی استفاده شده در سیستم‌های خانگی معمولاً ۱۰ اینچ است.

نکاتی که در هنگام خرید و انتخاب هوزینگ‌ها باید در نظر داشت

در انتخاب هوزینگ فیلتر میکرونی مناسب با کاربرد باید فاکتورهای بسیاری را در نظر داشت. از جمله شرایط محیطی مثل خانگی یا صنعتی بودن، میزان مصرف آب و شرایط آب خوراک چون میزان فشار، میزان آلودگی‌ها و ناخالصی‌های آب خوراک و … . مهم‌ترین فاکتورهای که حتماً باید در نظر داشت، عبارتند از:

میزان مصرف آب : اندازه و قدرت هوزینگ فیلتر میکرونی که در سیستم استفاده می‌شود، باید با میزان آبی که وارد شده به سیستم، همخوانی داشته باشد. هرچه میزان مصرف آب بیشتر باشد مسلماً نیاز به هوزینگ قوی‌تر و بزرگتری خواهد بود.

فشار آب : اندازه و قدرت هوزینگ فیلتر کارتریجی ‌ای که در سیستم به کار می‌رود، باید پاسخگویی میزان فشار آب وارد شده به سیستم باشد. هرچه میزان فشار آب مورد نیاز و یا احتمال افت فشار آب بیشتر باشد، لازم به استفاده از هوزینگ فیلتر بزرگتری خواهد بود.

قطر لوله آب: قطر لوله‌های وردی و خروجی آب، هم اندازه بودن آن‌ها و …. با توجه به هدف کاربری هوزینگ فیلتر می‌تواند متفاوت باشد. برای مثال در سیستم‌های که نیاز به افزایش فشار آب است باید دهانه ورودی و خروجی آب نسبت به قطر لوله آب بزرگتر انتخاب شود.

میزان آلودگی آب: واضح است که هرچه آب ورودی یا آب خوراک دارای آلاینده‌ها، ذرات معلق و گل و لای بیشتری باشد، نیاز به استفاده از هوزینگ فیلتر قوی‌تری است.

یکی از کاربردهای هوزینگ فیلتر میکرونی پالایش رزین‌ها و موادی است که امکان دارد از سطح فیلترهای پیش تصفیه جدا شده باشند. این ذرات نباید در مراحل بعدی تصفیه وجود داشته باشند چرا که هم به قطعات پمپ‌ها مثل: محور و پروانه‌ها، و هم به سطح ممبران اسمز معکوس آسیب می‌رساند. این ذرات باعث فولینگ ممبران RO خواهد شد و با گذشت زمان کاهش فشار آب خروجی خواهد شد.

اجزای یک هوزینگ فیلتر کارتریجی

  • لوله ی ورودی
  • لوله ی خروجی
  • روزنه ورودی شستشو (برای ورود آب در شستشو‌های اتوماتیک و سیستم‌های بکواش)
  • روزنه خروجی شستشو (برای خروج آب در شستشو‌های اتوماتیک و سیستم‌های بکواش)
  • گیج فشار
هوزینگ فیلتر کارتریج یک نگهدارنده است که داخل آن فیلترهای کاتریجی یا میکرونی قرار می‌گیرند.
هوزینگ فیلتر کارتریج یک نگهدارنده است که داخل آن فیلترهای کاتریجی یا میکرونی قرار می‌گیرند.
هوزینگ فیلتر کارتریج یک نگهدارنده است که داخل آن فیلترهای کاتریجی یا میکرونی قرار می‌گیرند.

انواع هوزینگ فیلترهای کارتریجی

هوزینگ فیلتر میکرونی انواع گوناگونی دارند و براساس فاکتورهای مختلفی دسته‌بندی می‌شوند. از جمله انواع آن‌ها عبارتند از:

انواع هوزینگ فیلتر براساس تعداد فیلترهای جای گرفته در آن

  • هوزینگ کارتریجی تک المانه

در این نوع از هوزینگ‌ها همان طور که ­از نامش پیداست تنها از یک فیلتر کارتریجی داخل آن استفاده می‌شود و به همین دلیل قدرت کافی برای استفاده در فشارهای بالا و تصفیه خانه‌های بزرگ ندارد.

معمولاً از هوزینگ کارتریجی تک المانه در بیشتر در سیستم‌های تصفیه‌ آب‌ خانگی و سیستم‌های که دبی آب کمتر از ۵ متر مکعب بر ساعت است؛ استفاده می‌شود.

جنس بدنه هوزینگ تک المانه در اغلب موارد استیل، شیشه و یا پی وی سی در نظر گرفته می شود.

  • هوزینگ کارتریجی چند المانه

هوزینگ کارتریجی چند المانه برای استفاده در سیستم‌های بزرگتر طراحی و ساخته شده‌اند که بتوانند در فشار و دبی‌های بالاتر آب پاسخگو باشند. در هوزینگ میکرونی چند المانه بیش از یک فیلتر میکرونی جایگذاری می‌شود.

همچنین در ساخت بدنه هوزینگ چند المانه بیشتر از انواع استیل چون استیل ۳۰۴، استیل SS316 و SS316Lاستفاده می‌شود و بر همین اساس دسته بندی و نامگذاری می‌شوند.

انواع هوزینگ فیلتر براساس تعداد جنس بدنه

از آن‌جایی که متریال به کار رفته در ساخت بدنه هوزینگ فیلتر کارتریجی متنوع و دارای اهمیت است، می‌توان انواع هوزینگ فیلتر را بر همین اساس دسته بندی کرد. هوزینگ‌های فیلتر براساس متداول‌ترین متریال ساخت عبارتند از:

هوزینگ فیلتر میکرونی استیل

اگر در ساخت بدنه‌ی هوزینگ‌ فیلتر های میکرونی از استیل و انواع آن استفاده شود، کارایی و طول عمر آن‌ها به طور محسوسی افزایش خواهد داشت. چرا که این متریال در برابر شرایط محیطی مقاومت بالایی دارد و برای استفاده در محیط‌های صنعتی و نیمه صنعتی بسیار گزینه‌ی مناسبی است. بدنه ی هوزینگ فیلتر میکرونی‌های قرار گرفته در این دسته‌بندی می‌توانند از جنس استیل ۳۰۴، SS316 و یا SS316L باشد. درپوش این مدل از هوزینگ‌ها بسته به دبی موجود در دونوع پیچی یا کلمپی، و از نظر نوع متصل شدن در دو مدل فلنچی یا دنده‌ی ساخته میشود.

هوزینگ فیلتر استیل به دلیل مقاومت بالا می‌تواند در فشار و دبی حتی تا ۱۲ بار نیز عملکرد مناسب داشته باشد. سایز این نوع هوزینگ‌ها از ۲۰ تا ۴۰ اینچ و تعداد فیلترهای به کاررفته در آن‌ها از ۵ تا ۴۲ فیلتر متفاوت است.