تصفیه آب صنعتی فرایندی است که به تولید آب صنعتی منجر می‌شود

تصفیه آب

آب این مایع حیاتی نه تنها در زندگی روزمره انسان‌ها بلکه در صنایع مختلف نیز کاربردهای فراوانی دارد. در واقع صنایع مختلفی چون داروسازی، صنایع غذایی و … سهم عمده‌ی در مصرف آب داشته و از این مایع حیات در حجم‌های عمده برای تولیدات خود استفاده می‌کنند.از این رو و با توجه به محدودیت منابع آبی، صنایع مختلف ملزم به استفاده از روش‌های مختلفی به منظور صرفه جویی در آب مصرفی خود شده‌اند. تصفیه آب صنعتی یکی از تمهیداتی است که به منظور کاهش میزان مصرف منابع آبی در صنایع اندیشیده شده است. اما آیا تصفیه آب صنعتی تنها به همین منظور استفاده می‌شود؟

با مطالعه این مقاله تا انتها اطلاعات ارزشمندی در مورد تصفیه آب صنعتی و دستگاه‌های مخصوص این عملیات پیدا خواهید کرد.

تصفیه آب صنعتی چیست؟

تصفیه آب صنعتی فرایندی است که به تولید آب صنعتی منجر می‌شود. آب صنعتی برای اهداف گوناگون در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • به منظور تأمین آب مورد نیاز برای خنک سازی و شستشوی تجهیزات مورد استفاده در کارخانجات و صنایع مختلف
 • به منظور تأمین آب مورد با ویژگی‌های خاص به منظور استفاده در کاربردهای ویژه‌ی چون داروسازی و …
 • به منظور تصفیه فاضلاب‌های تولید شده در مراحل صنعتی و آماده سازی برای مصرف مجدد و در نتیجه صرفه‌جویی در مصرف آب
 • به منظور تصفیه فاضلاب‌های سمی تولید شده توسط صنایع وکارخانجات مختلف و جلوگیری از آلودگی محیطی به وسیله‌ی آن‌ها

دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟

دستگاه تصفیه آب صنعتی، دستگاهی است که در طول شبانه روز قادر به تصفیه آب در حجم‌های زیاد و بالاتر از ۳ مترمکعب باشد.

دستگاه تصفیه آب صنعتی یا آب شیرین کن صنعتی در انواع زیر تولید می‌شوند:

 • دستگاه تصفیه آب RO: این دستگاه براساس فرایند پیچیده اسمز معکوس طراحی و تولید خواهد شد.

این سیستم‌ها که به زبان اصلی reverse osmosis و به اختصار سیستم‌های RO نام می‌گیرند از روزترین و دقیق‌ترین روش برای تصفیه و پاکسازی آب از املاح و ذرات معلق بهره می‌گیرند.

 • دستگاه تصفیه آب الکترودیونیزاسیون: این دستگاه برای تصفیه و پاکسازی آب از میدان‌های الکترومغناطیسی استفاده می‌کند و با استفاده از تبادلات یونی در خروجی آبی با کیفیت بسیار بالا تحویل می‌دهد.
 • دستگاه تصفیه آب ازن زنی: در این دستگاه با تزریق گاز ازن به آب فرایند پاکسازی و حذف آلاینده صورت می‌گیرد. البته این دستگاه معمولا در صنایعی مورد استفاده قرار خواهد گرفت که میزان مصرف آب بسیار بالایی دارند.

از آنجایی که دستگاه تصفیه آب RO پیشرفته ترین و بهترین دستگاه تصفیه آب صنعتی به شمار می‌رود در ادامه این مقاله به بررسی این دستگاه خواهیم پرداخت:

تصفیه آب صنعتی

دستگاه آب تصفیه کن RO

در دستگاه آب تصفیه کن اسمز معکوس از فیلتر ممبرین یا ممبران رای تولید غشاهای جدید استفاده می‌شود. این دستگاه قادر است آب با هر میزانی از PH و دما را از هرگونه آلودگی، میکروب، ذرات معلق و … پاکسازی نماید.

از مزایای دستگاه تصفیه آب صنعتی به روش اسمز معکوس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • هزینه نگهداری و تعمیر پایین
 • اشغال فضای کم توسط دستگاه
 • مصرف بهینه انرژی
 • سهولت در نصب و استفاده
 • تولید آب با کیفیت بالا
 • عدم نیاز به استفاده از مواد محلول کمیاب و گران
 • قابلیت پاکسازی آب با هر درجه از PH و دما
 • عدم تولید هرگونه آلودگی زیست محیطی

نحوه‌ی عملکرد دستگاه اسمز معکوس تصفیه آب صنعتی:

در حالت طبیعی و کلی در صورتی که میان دو محلول با درجات مختلفی از غلظت یک غشا نیمه تراوا قرار دهیم، جریانی از سمت محلول رقیق‌تر به سمت محلول غلیظ تر به راه می‌افتد و تا زمانی که این دو محلول از نظر غلظتی به مقدار یکسانی نزدیک نشوند، این جریان ادامه خواهد داشت.

در دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس با ایجاد فشاری در جهت عکس، خلاف این جریان اتفاق می‌افتد. به این معنی که با ایجاد یک جریان آب غلیظ‌تر به سمت محلول رقیق‌تر حرکت کرده و در راه حرکت خود با عبور از غشای نیمه تراوا نمک، املاح و ذرات اضافی خود را از دست می‌دهد و به این ترتیب موجب پاکسازی کامل آب و تصفیه آن خواهد شد.

مراحل تصفیه دستگاه آب تصفیه RO

 • در اولین مرحله هیپوکلریت به آب تزریق می‌شود.این امر به منظور حذف آلودگی‌های میکروبی و نیز پیشگیری از گرفتگی بیولوژیک ممبران دستگاه صورت می‌گیرد.
 • در مرحله‌ی بعدی آب با فشار ایجاد شده توسط بوستر پمپ از فلیترهای شنی و کربنی عبور داده می‌شود تا سختی، رنگ، بوو جامدات و مواد ریز معلق موجود در آب گرفته شود.
 • سپس به منظور از بین بردن کلر که به ممبران دستگاه آسیب وارد می‌کند، مقدار کنترل شده‌ی بی سولفیت سدیم به آب تزریق می‌شود.
 • حال نوبت به عبور آب از فیلترهای کارتریجی است. در صورتی که فیلتر کارتریجی از دقت بالایی برخوردار باشد این مرحله کمک بسیاری به جلوگیری از رسوب گرفتگی ممبران سیستم خواهد کرد.
 • حال نوبت به تنظیم و کنترل دما و PH آب می‌رسد. در این مرحله بسته به نوع ممبران دمای آب بین ۲۰ تا ۲۵ درجه تنظیم خواهد شد.
 • سپس آب با فشار بالای ایجاد شده توسط یک پمپ بسیار قوی در خلاف جهت فشار اسمزی از ممبران عبور کرده و آب خروجی کاملاً تصفیه شده خواهد بود.
تصفیه آب صنعتی فرایندی است که به تولید آب صنعتی منجر می‌شود.

اهمیت استفاده از دستگاه آب تصفیه صنعتی

از آن جایی که آب مورداستفاده در صنایع مختلف از نظر کیفی باید به شدت کنترل شوند، استفاده از دستگاه آب تصفیه صنعتی امری واجب و ضروری است.

در واقع اگر آبی که وارد تجهیزات و دستگاه‌های صنعتی می‌شود از کیفیت نسبی برخوردار نباشد، به تجهیزات آسیب زده و موجب وارد آمدن خسارت می‌شود.

همچنین سختی آب مورد استفاده چه برای مصرف و چه برای شستشو و خنکسازی تجهیزات مورد استفاده در کارخانجات مختلف باید کنترل شود.

آب صنعتی مورد استفاده در صنایع حساس چون صنایع غذایی و داروسازی نیز مشخص است که باید عاری از هرگونه آلودگی و فلزات سنگین و… باشد.

همچنین به دلیل مصرف بالایی آب در بیشتر صنایع چون صنایع فولاد و مواد غذایی باید به منظور صرفه‌ جویی در مصرف از دستگاه‌های آب تصفیه کن صنعتی برای استفاده هرچه از آب بهره گرفت.

شما می‌توانید برای خرید انواع دستگاه‌های تصفیه آب صنعتی با شماره‌ های داخل سایت تماس بگیرید.

رزین تبادل یونی (۸۶)

کربن اکتیو (۴۶)