تصفیه آب, کربن اکتیو

نقش کربن اکتیو در تصفیه آب

این روزها زغال اکتیو ها علاوه بر استفاده در صنعت تصفیه آب بلکه در دنیای مدرن نیز کاربردهای بسیاری دارند. زغال اکتیو یک جز ضروری از طیف وسیعی از صنایع از قبیل صنایع پزشکی، آرایشی و کشاورزی می باشد.

زغال فعال چیست؟

کربن فعال یا ” زغال چوب فعال ” ماده ای می باشد که جهت برخورداری از سطح بسیار بزرگ پردازش شده است و دارای منافذ ریز و کم حجمی می باشد که این ویژگی موجب می شود تا سطحی جهت جذب و واکنش های شیمیایی  ایجاد شود. مساخت یک گرم کربن اکتیو بیش از ۳۲۰۰۰ فوت مربع ( ۳۰۰۰ متر مربع ) می باشد و همین میزان مساحت موجب شده است تا کربن اکتیو در طیف وسیعی از کاربردها مفید باشد.

کربن فعال ها یا زغال فعال ها از ماده ای با منبع کربنی تولید می شوند، برای مثال می توان به چوب، بامبو، خاک اره، زغال سنگ نارس بید، پوسته نارگیل و انواع زغال سنگ ها اشاره کرد. دقت کنید که منظور از کربن، کربن اکتیو نمی تواند باشد و برای تهیه کربن اکتیو یا زغال فعال باید میلیون ها منفذ ریز  در سطح آن ها به وجود آید. منافذ سطحی کربن اکتیو ها به دو روش حرارتی و شیمیایی به وجود می آیند :

روش فعال سازی کربن اکتیو

  1. فعال سازی حرارتی

در تهیه کربن اکتیو یا کربن فعال در روش فعال سازی حرارتی، ماده منبع به وسیله گازهای داغ تبدیل به زغال اکتیو می شوند و بعد از قرار گرفتن آن ها در معرض گرما، اکثرا جهت باز شدن منافذ بخار وارد می شود. عملیات فعال سازی کربن با استفاده از گازهای دی اکسید کربن، نیتروژن و یا آرگون انجام می شود.

۲. فعال سازی شیمیایی

در این روش که کربن اکتیو به صورت شیمیایی تهیه می شود، مواد شیمیایی که موجب فعال شدن کربن می شود قبل از عمل تهیه کربن به مواد خام افزوده می شود. ماده شیمیایی موردنظر می تواند یک نوع اسید، باز قوی و نمک باشد که با در معرض گرما قرار گرفتن آنها به سرعت فعال می شوند.

کربن اکتیو

دسته بندی کربن فعال ها

کربن اکتیو یا زغال اکتیوها ماده ای پیچیده می باشند که به طور کلی بر اساس اندازه، روش تهیه و کاربرد صنعتی آن ها به انواع متفاوتی تقسیم می شوند.

تولید کنندگان کربن فعال توانسته اند تا به الان چیزی در حدود ۱۵۰ نوع متفاوت از کربن اکتیو تولید کرده اما تنها ۷ مدل از آن ها وجود دارند که بسیار پرکاربرد و موثر می باشند.

زغال اکتیو دانه ای GAC

این دسته از زغال اکتیوها از ذرات بزرگ و سطح خارجی کمی برخوردار می باشند و از آن ها به سبب سرعت نشر بالایی که دارند، جهت جذب گازها و بخارات استفاده می شود که اکثرا در تصفیه آب ها کاربرد دارند.

زغال اکتیو پودری PAC

کربن اکتیو های پودری از ذرات بسیار ریزی برخوردار هستند که از کربن آسیاب شده و خرد شده تشکیل شده اند. این نمونه از زغال فعال ها به طور مستقیم به واحدهای فرایندی مانند حوضه های مخلوط سریع، ورودی های آب خام و زلال کننده ها افزوده می شوند.

زغال اکتیو اکسترود شده EAC

در این نمونه از کربن فعال ها ذرات کربن اکتیو اکسترود شده به وسیله یک عامل اتصال با یک دیگر ترکیب کرده و ذره ای سخت، کروی شکل و یا استوانه ای به دست می آید. زغال  فعال EAC در درجه اول در کاربرد فاز گاز استفاده می شودو از آن ها در فیلتر های CTO جهت حذف کلر، طعم و بو استفاده می شود.

زغال اکتیو آغشته

ذرات این دسته از کربن اکتیوهای متخلخل دارای مقداری ترکیبات غیرآلی اشباع شده مانند نقره و ید می باشد. از کربن اکتیو نقره اکثرا تحت عنوان نوعی جاذب در تصفیه آب استفاده می شود، این دسته از کربن اکتیوها امکان می رود تا بتوانند رشد میکروب ها را مهار کنند.

زغال اکتیو مهره ای BAC

این دسته از کربن فعال ها از زمین نفتی تولید می شوند و مانند ذرات کربن های BAC و EAC به سبب میزان کم گرد و غبار، از استحکام مکانیکی بالایی برخوردار می باشند. ظاهر کروی شکل زغال اکتیوهای BAC آن ها را جهت استفاده در کاربرد های تصفیه آب مناسب کرده است.

کربن اکتیو
زغال فعال

زغال اکتیو بافته شده

کربن فعال ها را می توان جهت تولید پارچه کربن اکتیو در الیاف مصنوعی به یک دیگر بافت و در آخر ماده نهایی به دست آمده از خواص فیلترهای کربنی برخوردار می باشند و از آن ها جهت حذف بو و دیگر کاربردها استفاده می شود.

زغال اکتیو پلیمری

به وسیله کربن اکتیوهای پلیمری، ذرات کربن متخلخل با یک پلیمر زیست سازگار پوشیده می شوند که این عمل موجب می شود تا کربن نهایی، پوست بیرونی صاف و قابل نفوذی داشته باشد که منافذ آن را مسدود نمی کند. قابل به ذکر است که از این دسته از کربن اکتیوها بیشتر در کاربردهای درمانی پزشکی استفاده می شود.

عملکرد کربن اکتیو تصفیه آب به این صورت است که ناخالصی ها و آلاینده های موجود در آب را به طریق فرایند شیمیایی جذب می کند و موجب به دست آمده آب تمیز و تصفیه شده می شود. اما بهتر است بدانید که کاربرد کربن اکتیو تنها به فیلتراسیون آب محدود نمی شود و یک جز ضروری و کاربردی در بسیاری از صنایع مختلف می باشد.

کاربردهای زغال فعال

زغال اکتیو در طیف وسیعی از کاربردها از تصفیه طلا گرفته تا تصفیه فاضلاب کاربرد دارد. از کاربردهای کربن اکتیو می توان به استفاده از آن ها در تصفیه هوا، استخراج فلز، سفید سازی دندان ها، ذخیره هیدروژن و متان ، در محصولات آرایشی بهداشتی و فیلتر های هوا در ماسک های تنفسی و گاز ها اشاره کرد.

کربن اکتیو تصفیه آب

پرفروش ترین زغال فعال های تصفیه آب

جاکوبی Jacobi از تولیدکنندگان پیشرو و قدرتمند در زمینه تولید مواد تصفیه آب و کربن اکتیو می باشد و از مدل های پرفروش آن می توان به کربن اکتیو جاکوبی آکواسرب ۱۰۰۰ و زغال فعال جاکوبی آکواسرب ۲۰۰۰ که از آن ها به صورت قابل توجهی جهت تصفیه آب استفاده می شود.

نوریت Norit از دیگر کمپانی ها و تولید کنندگان کربن اکتیو تصفیه آب در هلند می باشد که با ارائه و عرضه زغال اکتیوهای مرغوب و باکیفیت تواسته از تولیدکنندگان پرچمدار در این زمینه باشد.

خرید کربن اکتیو تصفیه آب 

جهت مشاهده تمامی محصولات کربن اکتیو های تصفیه آب و خرید کربن اکتیو اینجا کلیک کنید.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...