تصفیه آب, کربن اکتیو

زغال فعال برای تصفیه آب و کاربرد آن

زغال فعال در سیستم های تصفیه خانگی و تجاری استفاده می شود. به وسیله این محصول، طعم ها و بوهای نامطبوع از بین می روند و ترکیبات شیمیایی نامرئی برای چشم حفظ می شوند. مطالعه دقیق این فناوری امکان استفاده از کربن فعال را برای تصفیه آب به روش بهینه فراهم می کند.

اصول عملکرد زغال فعال

اثر مفید در این مورد با جذب فراهم می شود. در معنای محدود، این فرآیند به معنای جذب ناخالصی های موجود در مایع توسط یک ماده متخلخل است. این بر اساس خاصیت افزایش محتوای ترکیبات محلول در نزدیکی یک سطح جامد است.

چنین واکنشی عمدتاً به دلیل فعل و انفعالات ماهیت فیزیکی است. مقدار آن در مقدار ماده کنترل (ترکیبات محلول) به تعداد کل مولکول ها در سطح مشترک بین دو فاز تخمین زده می شود.

برای ارزیابی اثربخشی فیلتر از شاخص ید استفاده می شود. این مقدار بر حسب میلی گرم در گرم نشان داده شده است. یعنی دقیقاً چه جرمی از کربن فعال ید می تواند جذب کند. به طور غیرمستقیم، این عدد منطقه کار جاذب را مشخص می کند.

ساخت و مشخصات زغال چوب فعال نارگیل

 هر چه منافذ بیشتر باشد، تمیز کردن موثرتر است. علاوه بر این، برای کاربرد عملی کربن فعال نارگیل دارای پارامترهای زیر است:

 • هزینه مناسب مواد اولیه و فناوری تولید؛
 • پاکیزگی زیست محیطی؛
 • استحکام کافی برای جلوگیری از آلودگی ثانویه مایع با ناخالصی های مکانیکی.
زغال فعال برای تصفیه آب و کاربرد آن

با در نظر گرفتن الزامات ذکر شده، اغلب از چوب استفاده می شود. پس از زغال، فعال سازی را ادامه دهید. این فرآیند برای باز کردن منافذ است. برای به دست آوردن ساختار مورد نظر، دما را افزایش دهید. به منظور شتاب، مواد شیمیایی اضافه می شود. درمان را با گازهای گرم شده تا + ۸۲۰ درجه سانتی گراد و بالاتر اعمال کنید. با انتخاب دقیق پارامترهای احتراق در بهترین نمونه ها، سطح کار ۱ گرم به ۲ هزار متر مربع افزایش می یابد و بیشتر.

پوسته نارگیل، زغال سنگ، کک نفتی و سایر مواد طبیعی/مصنوعی نیز به عنوان مواد خام استفاده می شود. برخی از تولید کنندگان “بلوک کربن” ویژه تولید می کنند. چنین محصولاتی از پلیمرها و کربن فعال نارگیل ساخته شده اند که در یک واحد پخته شده اند. علاوه بر عملکرد جذب خوب، آنها با استحکام بالا مشخص می شوند.

برای انتخاب زغال فعال نارگیل مناسب برای تصفیه آب، کارشناسان صنعت توصیه می کنند که سطح کار را همراه با شاخص ید ارزیابی کنید. مقدار چگالی ظاهری به شما کمک می کند تا دریابید که چند گرم از ماده فعال در یک حجم خاص قرار می گیرد. سختی بالا (بیشتر از ۹۲٪) به منظور حفظ یکپارچگی محیط فیلتر در طول جریان طبیعی سیال سر مفید است.

تولید کنندگان در صورت لزوم، از کیسه های پلی پروپیلن برای حفظ پارامترهای اصلی در طول حمل و نقل و در طول نگهداری طولانی مدت استفاده می کنند. PH خنثی (سطح در محدوده ۵-۸ pH) و عدم وجود ناخالصی های مضر به شما امکان می دهد کربن فعال نارگیل را برای تصفیه آب با کیفیت بالا خریداری کنید.

جدول زیر پارامترهای کربن فعال را نشان می دهد که در بازار مدرن توسط سازندگان داخلی و خارجی ارائه می شود:

مواد اولیه/ویژگی هاواحد اندازه گیری هامشخصات
پوسته نارگیل با افزودنی های نقره / فعالیت بالازغال سنگ سخت/فعالیت متوسطپوسته نارگیل/فعالیت بالا
۹-۱۵۵-۷۱,۷-۳,۳میلی متراندازه گرانول
۱۱۰۰-۱۵۰۰۹۵۰-۱۱۰۰۱۰۵۰-۱۵۰۰متر مربع در gمساحت سطح کار
۱۰۰۰-۱۱۵۰۹۰۰-۱۰۵۰۱۰۰۰-۱۱۰۰mg/gشاخص ید
۰,۳۳-۰,۷۷۰,۴۸-۰,۵۲۰,۴۹-۰,۵۳گرم بر سانتی متر مکعبچگالی پس انداز
Max 3Max 1Max 5%رطوبت
۹۵-۹۹۹۳-۹۶۹۵-۹۹%سختی
۹-۱۱۹-۱۱pHنشانگر هیدروژن
زغال فعال برای تصفیه آب و کاربرد آن
زغال فعال برای تصفیه آب و کاربرد آن

بزرگترین منافذ (۴۰-۶۰ نانومتر و بیشتر) در محصولات ساخته شده از چوب طبیعی است! آنها برای نگهداری ترکیبات آلی مناسب هستند. سطح بالایی از تصفیه آب از نیتریت ها و نیترات ها با استفاده از پوسته نارگیل تضمین می شود (منافذ – کمتر از ۲-۵ نانومتر). شاخص های متوسط ​​در دانه های ساخته شده از زغال سنگ متفاوت است.

استحکام کافی نه تنها باعث افزایش طول عمر به دلیل مقاومت در برابر سایش می شود. چنین گرانول ها ناخالصی های مکانیکی کوچکی را تشکیل نمی دهند که باید علاوه بر آن حذف شوند.

باید به خاطر داشت که کربن فعال نارگیل اشباع شده اکسیژن را به خوبی جذب می کند. با حجم قابل توجهی، می تواند ترکیب هوای داخل ساختمان را زیر استانداردهای بهداشتی قابل قبول بدتر کند. به منظور حذف موقعیت های خطرناک برای سلامتی، خرید ظروف در بسته برای انجام عملیات کنترل توصیه می شود.

استفاده از زغال چوب فعال نارگیل برای تصفیه آب در خانه مفید است. وزن سبک حرکت، سایر فعالیت های کاری را ساده می کند. محیط فیلتراسیون ایجاد شده دارای خواص جهانی است. برای نگهداری سوسپانسیون های نسبتاً بزرگ و سایر ناخالصی های مکانیکی، ترکیبات محلول و مواد آلی مناسب است.

مزایا و معایب زغال فعال

گرانول های با کیفیت بالا، با توجه به قوانین عملیات، قادر به حفظ عملکرد تا ۱۲-۱۸ ماه هستند. با این حال، در عمل، غلظت واقعی آلاینده ها همراه با عملکرد نصب، تأثیر قابل توجهی بر طول عمر دارد.

لیست زیر کاستی ها را برجسته می کند:

 • برای حفظ راندمان طبیعی، لازم است از سطح فشار مجاز (بیش از ۶-۸ اتمسفر) تجاوز نکنید.
 • پردازش با کیفیت بالا با حفظ سرعت جریان سیال مشخص انجام می شود.
 • چنین پرکننده ای برای تهیه آب سرد مناسب است.
 • برای محافظت در برابر باکتری ها و سایر میکروارگانیسم های خطرناک مناسب نیست.

به طور جداگانه، باید به نیاز به شستشوی منظم در جهت مخالف برای شل شدن لایه و حذف ناخالصی های مکانیکی انباشته شده اشاره کرد. برای اینکه این روش به صورت دستی انجام نشود، از اتوماسیون ویژه استفاده کنید. چنین تجهیزاتی هزینه کربن فعال و فیلترهای مبتنی بر این پس‌پر را افزایش می‌دهد. در صورت استفاده از بلوک های یکبار مصرف، هزینه های عملیاتی افزایش می یابد.

فیلتر کارتریج کربن اکتیو

کاربرد زغال فعال در انواع سیستم های فیلتراسیون

 کربن فعال برای تصفیه آب در خانه اغلب به شکل کارتریج استفاده می شود. این فیلترها در اصلاحات مختلف برای بهبود راندمان تمیز کردن ایجاد می شوند. ساختارهای چند لایه با فیلترهای حجیم برای نگهداری اولیه و بعدی ناخالصی های مکانیکی ایجاد می شوند. افزودنی های نقره برای درمان ضد عفونی کننده استفاده می شود. درج های ویژه جریان را در یک مسیر پیچیده هدایت می کنند تا مدت چرخه کاری را افزایش دهند.

با سطح کم آلودگی، کافی است یک فیلتر برای یک خانه خصوصی با نگهدارنده داخلی برای تعمیر کارتریج خریداری کنید. عملکرد محصولات جهانی به فشار در خط لوله بستگی ندارد. ظاهر جذاب مدل‌های فیلتر مدرن حاکی از امکان قرارگیری در مکانی برجسته است. فیلتر کربن فعال برای تصفیه آب را می توان بدون هیچ مشکلی به خانه روستایی منتقل کرد و به آپارتمان شهر بازگرداند و هنگام رفتن به پیک نیک همراه خود ببرید.

همچنین از نازل هایی با پایه جهانی برای شیرهای مختلف استفاده می شود. برخی از تغییرات را می توان به پردازش و عبور مستقیم آب تغییر داد. این محلول عمر کارتریج ها را افزایش می دهد. نقطه ضعف اصلی کاهش فضای خالی بالای سینک است.

برای عدم ایجاد خواسته های غیر ضروری در زیبایی شناسی، از تاسیسات جریان عبوری استفاده می شود. یک طرح معمولی فلاسک با درب است. قسمت بالایی با درج های رزوه ای برای اتصال به خط لوله تکمیل شده است. در پایین – یک کارتریج قابل تعویض پر از کربن فعال وارد کنید. هنگام علامت گذاری بست ها، فضای کافی را در زیر بگذارید تا مانع نصب یک واحد جدید نشوید.

رعایت قوانین زیر باعث افزایش طول عمر فیلتر کربن فعال برای تصفیه آب می شود:

 • فشار ورودی در سطح توصیه شده توسط سازنده حفظ می شود.
 • انواع جاذب ذکر شده در نشریه منحصراً در سیستم های تامین آب سرد استفاده می شود.
 • سیستم های فیلتراسیون را در خانه نزدیک به سیستم های حرارتی، رادیاتورها، سایر وسایل گرمایشی قرار ندهید.
 • در حین کار، آنها به طور منظم شستشو می دهند، وضعیت عملکردی خوبی از تخلیه و سایر اجزاء را حفظ می کنند.
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در حال بارگیری کپچا ...